Pożegnanie druha Prezydenta

Dziś 19 kwietnia w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście odbył się pogrzeb ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie hm. RP Ryszarda Kaczorowskiego. W trakcie uroczystości podkreślano harcerskie korzenie i harcerską postawę druha Kaczorowskiego. Na trumnie obok flagi z orłem leżała instruktorska rogatywka.


Po uroczystej mszy świętej, w której wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, nastąpiło przetransportowanie ciała ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie nastąpiło złożenie ciała byłego prezydenta RP na uchodźstwie w krypcie grobowej świątyni obok ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, kapelana ZHPpgK i jednego z największych współczesnych poetów ks. Jana Twardowskiego. Tamteż blisko 200 harcerzy z ZHP i kilkadziesiąt z innych organizacji harcerskich ustawiło szpaler, następnie oddało hołd prezydentowi Kaczorowskiemu. Zaraz za konduktem harcerze zeszli do krypty i uczestniczyli w uroczystości pogrzebowej, podczas której władze ZHP złożyły wieniec i wszyscy odśpiewali modlitwę harcerską.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz naczelnych, w tym Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego.

Tradycyjnie służbę porządkową na Starym Mieście, jak i w Wilanowie, wspólnie z policją, strażą miejską i "Strzelcem", pełnili harcerze.

pwd. Marta Lipska
instruktor Wydziału Promocji GK ZHP

Ostatnio zmieniany piątek, 15 listopad 2013 10:27

Zaloguj się, by skomentować
Go to top